Blog

Eko kůže neboli PU kůže

Eko kůže neboli PU kůže

Co je to eko kůže?

Eko kůže je materiál skládající ze dvou vrstev. Podkladová vrstva je většinou ze 100% bavlny, zatímco vrchní (pohledová) vrstva je vyrobena z mikrovláken polyuretanu (PU). Jedná se tedy o věrnou imitaci kůže, která je čistě syntetickým produktem, ve kterém nenajdete žádný živočišný materiál ani jeho stopy. PU kůže se proto často označuje jako veganská, eko, nebo ekologická kůže.

Eko kůže je díky svým vlastnostem téměř nerozeznatelná od kůže pravé. Navíc je ekologičtější a cenově dostupnější, což byly také hlavní důvody pro její vyvinutí. Nemusíte mít tedy obavy, že by kabelka nebo peněženka vyrobená z PU kůže působila jako ošklivý fake. Naše módní doplňky z eko kůže jsou precizně vyrobené a působí tak velmi věrohodným dojmem.

 

Jaké jsou vlastnosti eko kůže a má nějaké nevýhody? 

Jako každý materiál má i ekologická kůže své specifické vlastnosti, ke kterým se váží negativa a pozitiva. Jaká to jsou a které převažují?

Výhody eko kůže:

Eko kůže přináší svým uživatelům velké množství výhod a díky tomu je čím dál tím více oblíbená.

  • téměř totožný vzhled a dotykový pocit jako u pravé kůže
  • nenáročné čištění a údržba
  • pevnost a odolnost proti otěru
  • dobrá odolnost vůči kyselinám a chemikáliím
  • na syntetický materiál dobrá prodyšnost
  • nízká hmotnost
  • stálobarevnost
  • ideální pro alergiky
  • ekologický materiál
  • příznivá cena

Nevýhody PU kůže:

  • časem nezískává patinu a vintage vzhled charakteristický pro kůži
  • i když vydrží déle než koženka, může po delší době praskat a loupat se

 

Rozdíl mezi ekologickou kůží a koženkou

Mnoho lidí se mylně domnívá, že se jedná o stejný materiál. Ekologická kůže a koženka jsou dva odlišné materiály lišící se složením i svými vlastnostmi. Koženka je vyrobena z PVC a ve srovnání s PU kůží je tvrdší, neprodyšná, rychleji se začne loupat, praskat a někdy může být cítit typickým zápachem umělých materiálů. Dáte-li si vedle sebe kabelku z koženky a z pravé kůže, rozdíl zaručeně poznáte na první pohled. Eko kůže je v porovnání s koženkou jemnější, trvalejší, věrohodnější a bez zápachu. Porovnáváte-li tedy kabelku z eko kůže s tou pravou, rozdíl bude téměř nerozeznatelný. Eko kůže je tak výrazně lepší náhradou za pravou kůži než koženka.

Jak rozeznat pravou kůži od eko kůže?

Chcete-li poznat, jaký výrobek máte v ruce, k dispozici je vám několik vodítek:

  • Cena: kabelka z eko kůže je vždy výrazně levnější
  • Váha: kabelka z eko kůže je vždy lehčí
  • Vzhled: kabelka z eko kůže má po celém povrchu stejnou barvu, kabelka z pravé kůže může mít „vady“, které jí dodávají charakteristický vzhled
  • Dotek: pravá kůže může mít hrbolky a nerovnosti
  • Póry: pravá kůže má viditelné a nepravidelné póry

Péče o kabelky a další výrobky z eko kůže 

I o eko kůži je potřeba se starat. Kabelky a další výrobky otírejte suchým nebo vlhkým hadříkem, který nepouští vlákna. Vyhněte se čištění za pomoci chemikálií, nesušte kabelku na topení, nevystavujte ji zdrojům tepla ani dlouhodobé vlhkosti a občas ji naimpregnujte přípravkem určeným na PU kůži.

Jaký je rozdíl mezi mikroplyšem a mikroflanelem?

Mikroplyšové a mikroflanelové povlečení je tvořeno z hustých krátkých chloupků, díky čemuž je povlečení na dotek krásně jemné, hřejivé a perfektně se přizpůsobí tvaru vašeho těla. A jaký je tedy rozdíl mezi mikroplyšem a mikroflanelem? Mikroflanel se vyznačuje vyšší hustotou delších chloupků, díky čemuž je ještě jemnější a hřejivější než mikroplyš.

Článek - Mikroplyš x Mikroflanel

Jak se starat o mikroplyš a mikroflanel?

Je to jednoduché. Před praním je třeba obrátit povlečení naruby a zapnout knoflíky či zipy, aby jste zabránili mechanickému poškození, které může vzniknout při odstřeďování. Teplotu praní nastavte v rozmezí 40-60 stupňů. Povlečení následně usušte buď na klasické prádelní šňůře, nebo v sušičce na prádlo s nastavením mírného programu. U tohoto druhu povlečení vás jistě potěší, že ho není třeba žehlit.

Jaké jsou výhody jednotlivých druhů povlečení?

Článek - Výběr povlečení

Jaké jsou výhody jednotlivých druhů povlečení?

Každý má od povlečení jiná očekávání. Pomůžeme vám najít povlečení, které bude vyhovovat přímo vám. Krásné sny začínají u nás a to již samotným výběrem kvalitního povlečení

 

Bavlněné povlečení

Nejoblíbenějším materiálem ložního prádla zůstává stále bavlna, jelikož je velmi příjemná na dotek, spolehlivě vás zahřeje a výborně absorbuje vlhkost, což oceníte především v letních měsících. Mezi další výhody bavlněného povlečení patří odolnost vůči praní, která zajišťuje jeho dlouhodobou životnost. Pokud nejste fanoušky žehlení a hledáte povlečení s menší náročností na údržbu, jistě si vyberete z našich dalších druhů povlečení. 

 

Krepové povlečení

Krepové povlečení si získává čím dál tím více příznivců díky svým vynikajícím vlastnostem. Má dlouhou životnost a jeho údržba je velmi jednoduchá. Nemačká se a není ho tedy třeba žehlit. Hodně lidí se mylně domnívá, že krep je druh materiálu. Nejedná se o druh materiálu, ale vzhled látky ze které je povlečení vyrobeno. Kvalitní krep poskytuje skvělou termoizolaci, díky čemuž vás v zimě zahřeje a v létě naopak poskytuje příjemný chladivý efekt. Jeho prodyšnost zároveň zabraňuje nadměrnému pocení. 

 

Saténové povlečení

Toužíte-li po luxusu nejen na pohled, pak si saténové povlečení přímo zamilujete. Pro tento luxusní materiál je charakteristický nejen lesklý vzhled, který dodá vaší ložnici luxusní atmosféru, ale i skvělé vlastnosti jako maximální hebkost na dotek a vynikající termoizolace. V létě vám tak saténové povlečení poskytne skvělou ochranu před přehříváním, v zimě vás naopak bezpečně zahřeje. 

 

Flanelové povlečení

Flanelová povlečení jsou díky své hřejivosti oblíbená především v chladnějších měsících. Jsou velmi lehká a příjemná na dotek, patří však mezi ta povlečení, která vyžadují trochu větší péči. Flanelová povlečení je třeba žehlit.